Historia OSP

Jednostkę straży pożarnej w Boguszy powołano do życia wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Założycielami byli: Józef Migacz i Stanisław Michalik. Jednak nie była to pierwsza taka struktura w Boguszy – wcześniej bowiem funkcjonowała tutaj straż pożarna prowadzona przez Łemków. Podczas ich wysiedlania po II wojnie światowej, nowi osadnicy zabezpieczyli ręczną pompę pozostawioną właśnie przez poprzedników, a następnie przekonali nowych mieszkańców Boguszy, że dla poprawy bezpieczeństwa konieczne jest reaktywowanie lokalnej struktury samoobrony przed niebezpiecznymi żywiołami.

Pierwszym prezesem został Stanisław Michalik, a komendantem – Józef Migacz, którego po roku zmienił na tym stanowisku Mieczysław Piwko. Ten z kolei pełnił obowiązki przez dwa lata, ale był to czas bardzo owocny dla miejscowej jednostki. Piwko był bowiem strażakiem zawodowym, wykorzystywał więc swoją wiedzę i doświadczenie, prowadząc rozliczne szkolenia przeciwpożarowe. Kolejnym komendantem był Stanisław Michalik. Za jego kadencji zakupiono barak, w którym przechowywany był sprzęt strażacki, przede wszystkim wspomniana wcześniej ręczna pompa. W 1957 roku funkcję komendanta objął Marian Ogorzałek, a w 1965 roku – Józef Poręba, który, mimo trudności finansowych, starał się rozwijać działalność OSP. Następnym komendantem był Karol Górka – dzięki jego staraniom jednostce przydzielono dwie motopompy: M-200 i M-400, kilka odcinków węży oraz drewniany wóz strażacki. Poprawiono także stan umundurowania druhów. W 1976 roku podczas wyborów naczelnikiem został Tadeusz Jasiński, a prezesem – Ignacy Dobosz.

Kolejnym wielkim marzeniem ochotników z Boguszy było posiadanie własnej siedziby. Starania zarządu przyniosły efekt w 1983 roku, kiedy oddano do użytku wybudowany w czynie społecznym obiekt strażnicy. Wtedy także przydzielono jednostce motopompę M-800 oraz samochód marki Żuk. Kolejny pojazd – Star-244 trafił do tutejszych druhów w 1987 roku przekazany przez OSP Mszalnica.

osp_bogusza-2.jpg

W 1982 roku prezesem został Roman Poręba. Dzięki jego staraniom jednostce nadano w 1996 roku sztandar, a w 2001 roku została ona włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Rok później na

wyposażeniu miejscowych ochotników był już lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Fiat Ducato. 20-letni, bardzo dobry okres w historii straży został nagle przerwany. 1 stycznia 2003 roku po ciężkiej chorobie zmarł Roman Poręba. To był wielki cios dla wszystkich, najbardziej odczuła to brać strażacka, gdyż zasłużony prezes odszedł na Wieczną Wartę w pełni swojego aktywnego życia. Jego następcą został Andrzej Górka, którego później zastąpił obecny prezes – Marian Gawlik.

IMG_3673W 2007 roku wymieniono Stara na pojazd marki Steyr-791 o pojemności zbiornika 3 tys. litrów wody i autopompę o wydajności 3 tys. litrów na minutę. Jednostka posiada na wyposażeniu motopompy szlamowe Honda, piły łańcuchowe Stihl, piłę do cięcia stali Stihl, agregat prądotwórczy Honda, zestaw do ratownictwa technicznego Holmatro, radiostację, deskę ortopedyczną oraz inne niezbędne akcesoria ratownicze.

Druhowie pracowali przy usuwaniu skutków powodzi, które miały miejsce na terenie Sądecczyzny w latach: 1997, 2001 i 2006. Byli wtedy m.in. w Kamionce Wielkiej, Nowym Sączu, Muszynie… Uczestniczą także w innych akcjach. W 2004 roku gasili pożar zabudowań gospodarczych Jerzego Ślipka, które zapaliły się po uderzeniu pioruna. Tego samego roku strażacy przeprowadzili pierwszą w Boguszy akcję honorowego krwiodawstwa. Ta pożyteczna inicjatywa została życzliwie przyjęta przez całe środowisko i jest corocznie kontynuowana.  W 2006 roku jednostka otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Gminy Kamionka Wielka”.

Kolejnym wielkim sukcesem zarządu było w 2015 r. pozyskanie samochodu marki IVECO, którego zakup bez pomocy gminy oraz dotacji z KSRG nie byłby możliwy. Ogólny koszt samochodu wyniósł ok 600 tyś. złotych. Natomiast Steyr-791 został przekazany ochotnikom z Binczarowej za cenę ok. 23 tyś złotych.

_DSC0543 IMG_3615

Wśród honorowych druhów są: Tadeusz Jasiński, Tadeusz Ślipek, Henryk Siedlarz, Władysław Rola, Karol Górka, Stanisław Gawlik, Mieczysław Katan, Andrzej Król.

p1a0ethnd5101714nl1k091f89lkg3Na Wieczną Wartę odeszli: Roman Poręba, Stanisław Michalik, Józef Migacz, Józef Poręba, Władysław Rola, Władysław Motyka, Jan Siedlarz, Ignacy Dobosz, Stanisław Głód, Alojzy Rola, Antoni Poręba, Stanisław Siedlarz, Jan Siedlarz s. Piotra, Jan Poręba, Leszek Kaczmarzyk, Marian Ogorzałek, Tadeusz Siedlarz.